Przejdź do głównej zawartości

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę

Powszechnie wiadomo, że jeżeli nasz pupil wyrządzi komuś szkodę mamy obowiązek jej naprawienia. Kto jednak ponosi odpowiedzialność czy tylko właściciel czy może także posiadacz zwierzęcia ? Jak odpowiedzialność odszkodowawcza w tym zakresie uregulowana jest przez polskie prawo ? Czy odpowiedzialności można uniknąć ? Zapraszam zatem na wpis wszystkich miłośników zwierząt i nie tylko, bo zawsze przecież można "stanąć" po tej drugiej stronie barykady i nieszczęśliwie stać się poszkodowanym. 
Temat będzie dotyczył wyłącznie szkody majątkowej, a więc przypadków gdzie zwierzę dokonuje uszczerbku na majątku poszkodowanego. 

Kto ponosi odpowiedzialność?

No właśnie to pytanie jest istotne bo czy trzeba być koniecznie właścicielem żeby odpowiadać za zwierzę ? Niekoniecznie, polskie prawo dość szeroko określa krąg podmiotów odpowiedzialnych, a mianowicie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta ponosi ten kto je chowa lub się nimi posługuje. Zwierzę chowa ta osoba, która sprawuje nad nim pieczę dostarczając mu schronienia i utrzymania. Odpowiedzialność ponosi również osoba, która posługuje się zwierzęciem dla własnego celu i nie musi być wcale jego właścicielem. 

Zasady odpowiedzialności 

Do poniesienia odpowiedzialności za zwierzę konieczne jest przypisanie winy osobie, która chowa lub posługuje się zwierzęciem, ale uwaga jest to tak zwana wina domniemana. Oznacza to, że jeżeli Twój pies zniszczył koleżance zegarek a ona złoży w sądzie pozew o zasądzenie odszkodowania to Ty musisz udowodnić, że nie ponosisz winy w nadzorze. Zawsze jednak odpowiadasz wyłącznie za szkody wyrządzone w związku z naturalnymi zachowaniami zwierzęcia. Oznacza to, że jeżeli sam poszkodowany swoim zachowaniem wywołał taką reakcję u zwierzęcia, która poskutkowała powstaniem szkody Ty nie będziesz ponosić odpowiedzialności. Poszkodowana drażni Twojego psa uderzając go swoją torebką w nos, w wyniku czego zdenerwowany pies rzuca się na torebkę i ją rozszarpuje. Powstaje więc szkoda wyłącznie z winy poszkodowanej bo gdyby nie jej głupie zachowanie rzecz nie zostałaby zniszczona. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz udowodnić przed sądem, że nie ponosisz winy. Prawo zawsze będzie stać po stronie poszkodowanego. Jeżeli nie będziesz mieć świadków zdarzenia sprawa może nie być taka prosta. Tak właśnie działa domniemanie winy. 
W innych przypadakach nie możesz również bronić się przed sądem tym że, zwierzę się zabłąkało i uciekło a więc w chwili wyrządzenia szkody nie było pod Twoim nadzorem. Uciekł Ci pies, który po drodze zdążył zagryźć kilka kur, lepiej od razu zapłać za te kury bo sprawy przed sądem raczej nie wygrasz. 

Gdy chowający zwierzę jest niepoczytalny ...

Kto osobie chorej psychicznie zabroni posiadania zwierzęcia ? Nikt. Osoba taka nie poniesie odpowiedzialności bowiem nie można przypisać jej winy. Z tej właśnie przyczyny ustawodawca wprowadził możliwość naprawienia szkody na zasadzie słuszności. Poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego oraz chowającego lub posługującego się zwierzęciem wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Sąd będzie zatem badał sytuację majątkową obu stron. Jeżeli stan majątkowy chowającego zwierzę jest taki, że naprawienie szkody jest w danym przypadku poprostu sprawiedliwe sąd zapewne zasądzi odszkodowanie pomimo braku winy. Niestety w wielu przypadkach roszczenia poszkodowanego nie zostaną zaspokojone, ale przecież życie nie zawsze jest sprawiedliwe...

Podstawa prawna: 
Ustawa Kodeks cywilny Dz.U. z 2017, poz. 459


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Roślinne warsztaty kulinarne - moje wrażenia

Dziś o prawie nie będzie ani słowa za to chcę się podzielić z Wami moimi wrażeniami z warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Dominikę Brzeską i Darię Rogowską ktore odbyły się w Warszawie w restauracji "Mech"KLIKDlaczego wzięłam udział w warsztatach ?Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się po studiach, kiedy zamieszkałam wspólnie z A. Nie było wyboru aby przetrwać musieliśmy nauczyć się gotować. Nie wiem nawet kiedy zwykłe codzienne gotowanie przerodziło się w pasję. Z czasem zaczęłam interesować się zdrowym stylem życia i tak rozpoczęłam eksperymentowanie z kuchnią roślinną. Od dawna marzyłam o udziale w warsztatach kulinarnych, spotkaniu z ludźmi, którzy podzielają moją pasję. Kiedy zobaczyłam ogłoszenie na instagramowym koncie Dominiki wiedziałam, że nie mogę zmarnować takiej okazji. Dziewczyny poznałam poprzez śledzenie ich instagramowych profili, tym bardziej ucieszyłam się, że będe mogła poznać je osobiście i nauczyć się od nich czegoś nowego o kuchni roślinnej. Prow…

Konsekwencje prawne nieszczepienia dziecka

Obecnie ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy szczepień zasypują się argumentami, a Ty Rodzicu nie wiesz czy szczepić dziecko czy też nie. Niestety muszę Cię rozczarować, nie masz wyboru, przynajmniej z prawnego punktu widzenia. Nie będe opowiadać się za żadną ze stron z prostej przyczyny nie posiadam wiedzy medycznej żeby pisać o zasadności lub bezzasadności szczepień. Moim celem jest jedynie uświadomić Ci jakich możesz spodziewać się konsekwencji prawnych jeżeli podejmiesz decyzję o zaniechaniu obowiązku zaszczepienia. Nie oceniam Cię bo sama jestem matką i również stanęłam przed podjęciem tej trudnej decyzji. Wierzę, że każdy rodzic pragnie jak najlepiej dla swojego dziecka bez względu na decyzje jaką podejmie w zakresie szczepień. Poniższy wpis został opracowany w oparciu o moją interpretację obowiązująych przepisów prawa, nie jest związany z żadną konkretną sprawą stanowi jedynie informację o aktualnym stanie prawnym dotyczącym szczepień w…

Kiedy Twoje dziecko dziedziczy długi spadkowe

Pamiętacie takie wątki z filmów czy seriali kiedy główny bohater niespodziewanie dziedziczy po dalekim krewnym wielką fortunę.Praktycznie z dnia na dzień staje się niesamowicie bogaty i odtąd prowadzi spokojne i szczęśliwe życie. Niestety w prawdziwym życiu dziedziczenie nie zawsze może zakończyć się "happy endem", choć rzeczywiście często tak jest. Poniższy wpis będzie jednak poświęcony tej ciemniejszej stronie dziedziczenia, a mianowicie sytuacji gdzie spadek obejmuje wyłącznie zobowiązania finansowe. Post dedykuję wszystkim rodzicom którzy chcą uchronić swoje dziecko przed kłopotami i umożliwić mu start w dorosłe życie z czystą kartą. Podpowiem Ci jak postąpić w przypadku kiedy Twoje dziecko nabędzie spadek obciążony wyłącznie długami czy to w drodze dziedziczenia ustawowego czy testamentowego. 
Czym jest dziedziczenie ?
Moim celem nie jest robienie Ci wykładu o prawie spadkowym bo nie będe zanudzać. Muszę jednak wyjaśnić czym jest dziedziczenie aby rozprawić się raz na zaw…