Przejdź do głównej zawartości

Gwarancja przy sprzedaży

Zapraszam Was na kolejną część wpisu poświęconego prawom konsumenta. W związku z tym, że ostatnio pisałam jak dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy dziś chcę poruszyć temat gwarancji przy sprzedaży. 

Czym jest gwarancja ?
Zapewne wiesz co to jest gwarancja, kupując np. telewizor, aparat fotograficzny, pralkę otrzymujesz przy zakupie dodatkowy dokument, który nie jest niczym innym jak poprostu dokumentem gwarancyjnym, w którym sprzedawca lub producent czyli tzw. gwarant zobowiązuje się do spełnienia określonych świadczeń na wypadek gdyby w terminie określonym w gwarancji ujawniły się wady fizyczne rzeczy sprzedanej. 

Jakie mogą być obowiązki gwaranta ?
Obowiązki gwaranta mogą polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług. Tutaj katalog jest otwarty. Jeżeli w otrzymanym dokumencie gwarancyjnym nie określono terminu gwarancji zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego termin gwarancji wynosi dwa lata i jest liczony od momentu wydania Tobie rzeczy. 

Co musi zawierać dokument gwarancyjny ?
Jeżeli rzecz wprowadzona jest do obrotu w Polsce gwarancja musi być sporządzona w języku polskim, sformułowana natomiast w sposób jasny i zrozumiały. Dodatkowo gwarancja musi zawierać następujące informacje:
✔ nazwę i adres gwaranta (zazwyczaj będzie to producent),
✔ czas trwania gwarancji, 
✔ terytorialny zasięg gwarancji, 
✔ jakie przysługują Ci uprawnienia, 
✔ stwierdzenie, że gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza oraz nie zawiesza uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej, 
Dokument gwarancyjny otrzymujesz przy sprzedaży. 

Procedura
Gdy chcesz wykonać uprawnienia z tytułu gwarancji podobnie jak przy rękojmi powinieneś dostarczyć rzecz na koszt sprzedawcy lub producenta (gwaranta) do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca w którym rzecz została Ci wydana. Gwarant ma obowiązek wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w gwarancji. W przypadku gdy termin taki nie został ustalony  wtedy - niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia dostarczenia rzeczy. 

Przedłużenie terminu gwarancji
W przypadku gdy skorzystałeś z gwarancji, a sprzedawca lub producent wymienił Ci rzecz wadliwą lub dokonał jej naprawy termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy czyli de facto otrzymujesz jak gdyby nową gwarancję. 

Zbieg uprawnień do złożenia reklamacji z tytułu gwarancji i z tytułu rękojmi. 
Zastanawiasz się zapewne czy mając dokument gwarancyjny przepisy dotyczące odpowiedzialności z tytułu rękojmi mają w takim przypadku zastosowanie. Tak mają ponieważ wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Wybór należy do Ciebie. Zawsze przeczytaj dokładnie gwarancję i zastanów się czy odpowiada Ci zakres przysługujących uprawnień zawartych w dokumencie gwarancyjnym, jeżeli nie możesz dochodzić swoich praw korzystając z przepisów o rękojmi. Pamiętaj również, że gwarancja ma zastosowanie wyłącznie do wad fizycznych, jeżeli Twoja rzecz dotknięta jest wadą prawną nie masz wyboru musisz dochodzić swoich uprawnień na podstawie przepisów o rękojmi (szczegółowo o wadach prawnych, fizycznych i o rękojmi pisałam w poprzednim poście). Pamiętaj również, że jeżeli zdecydujesz się dochodzić swoich praw z gwarancji bieg terminu do wykonania uprawnień z rękojmi ulega zawieszeniu z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z gwarancji albo bezskutecznego upływu czasu na ich wykonanie. Jednym słowem fakt posiadania gwarancji nie pozbawia Cię uprawnień z tytułu rękojmi, z tym zastrzeżeniem, że musisz dokonać wyboru między gwarancją a rękojmią. 

Uff dobrnęliśmy do końca jak widzisz polskie prawo dość szeroko chroni konsumentów w przypadku dokonania pechowych zakupów. Zachęcam Cię więc do korzystania ze swoich uprawnień. 

Podstawa prawna: Ustawa "Kodeks cywilny" (t.j. Dz.U z 2017 poz. 459)

Pozdrawiam. K. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Roślinne warsztaty kulinarne - moje wrażenia

Dziś o prawie nie będzie ani słowa za to chcę się podzielić z Wami moimi wrażeniami z warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Dominikę Brzeską i Darię Rogowską ktore odbyły się w Warszawie w restauracji "Mech"KLIKDlaczego wzięłam udział w warsztatach ?Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się po studiach, kiedy zamieszkałam wspólnie z A. Nie było wyboru aby przetrwać musieliśmy nauczyć się gotować. Nie wiem nawet kiedy zwykłe codzienne gotowanie przerodziło się w pasję. Z czasem zaczęłam interesować się zdrowym stylem życia i tak rozpoczęłam eksperymentowanie z kuchnią roślinną. Od dawna marzyłam o udziale w warsztatach kulinarnych, spotkaniu z ludźmi, którzy podzielają moją pasję. Kiedy zobaczyłam ogłoszenie na instagramowym koncie Dominiki wiedziałam, że nie mogę zmarnować takiej okazji. Dziewczyny poznałam poprzez śledzenie ich instagramowych profili, tym bardziej ucieszyłam się, że będe mogła poznać je osobiście i nauczyć się od nich czegoś nowego o kuchni roślinnej. Prow…

Konsekwencje prawne nieszczepienia dziecka

Obecnie ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy szczepień zasypują się argumentami, a Ty Rodzicu nie wiesz czy szczepić dziecko czy też nie. Niestety muszę Cię rozczarować, nie masz wyboru, przynajmniej z prawnego punktu widzenia. Nie będe opowiadać się za żadną ze stron z prostej przyczyny nie posiadam wiedzy medycznej żeby pisać o zasadności lub bezzasadności szczepień. Moim celem jest jedynie uświadomić Ci jakich możesz spodziewać się konsekwencji prawnych jeżeli podejmiesz decyzję o zaniechaniu obowiązku zaszczepienia. Nie oceniam Cię bo sama jestem matką i również stanęłam przed podjęciem tej trudnej decyzji. Wierzę, że każdy rodzic pragnie jak najlepiej dla swojego dziecka bez względu na decyzje jaką podejmie w zakresie szczepień. Poniższy wpis został opracowany w oparciu o moją interpretację obowiązująych przepisów prawa, nie jest związany z żadną konkretną sprawą stanowi jedynie informację o aktualnym stanie prawnym dotyczącym szczepień w…

Kiedy Twoje dziecko dziedziczy długi spadkowe

Pamiętacie takie wątki z filmów czy seriali kiedy główny bohater niespodziewanie dziedziczy po dalekim krewnym wielką fortunę.Praktycznie z dnia na dzień staje się niesamowicie bogaty i odtąd prowadzi spokojne i szczęśliwe życie. Niestety w prawdziwym życiu dziedziczenie nie zawsze może zakończyć się "happy endem", choć rzeczywiście często tak jest. Poniższy wpis będzie jednak poświęcony tej ciemniejszej stronie dziedziczenia, a mianowicie sytuacji gdzie spadek obejmuje wyłącznie zobowiązania finansowe. Post dedykuję wszystkim rodzicom którzy chcą uchronić swoje dziecko przed kłopotami i umożliwić mu start w dorosłe życie z czystą kartą. Podpowiem Ci jak postąpić w przypadku kiedy Twoje dziecko nabędzie spadek obciążony wyłącznie długami czy to w drodze dziedziczenia ustawowego czy testamentowego. 
Czym jest dziedziczenie ?
Moim celem nie jest robienie Ci wykładu o prawie spadkowym bo nie będe zanudzać. Muszę jednak wyjaśnić czym jest dziedziczenie aby rozprawić się raz na zaw…