Przejdź do głównej zawartości

Konsekwencje prawne nieszczepienia dziecka

Obecnie ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy szczepień zasypują się argumentami, a Ty Rodzicu nie wiesz czy szczepić dziecko czy też nie. Niestety muszę Cię rozczarować, nie masz wyboru, przynajmniej z prawnego punktu widzenia. Nie będe opowiadać się za żadną ze stron z prostej przyczyny nie posiadam wiedzy medycznej żeby pisać o zasadności lub bezzasadności szczepień. Moim celem jest jedynie uświadomić Ci jakich możesz spodziewać się konsekwencji prawnych jeżeli podejmiesz decyzję o zaniechaniu obowiązku zaszczepienia. Nie oceniam Cię bo sama jestem matką i również stanęłam przed podjęciem tej trudnej decyzji. Wierzę, że każdy rodzic pragnie jak najlepiej dla swojego dziecka bez względu na decyzje jaką podejmie w zakresie szczepień. Poniższy wpis został opracowany w oparciu o moją interpretację obowiązująych przepisów prawa, nie jest związany z żadną konkretną sprawą stanowi jedynie informację o aktualnym stanie prawnym dotyczącym szczepień w Polsce.

Ustawowy obowiązek szczepień

Obowiązek poddania się szczepieniom wynika wprost z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i dotyczy nie tylko obywateli ale również cudzoziemców przebywających na terenie RP conajmniej 3 miesiące. Jeżeli jesteś rodzicem, opiekunem prawnym lub opiekunem faktycznym dziecka to na Tobie ciąży odpowiedzialność za wypełnienie tego obowiązku. Program szczepień ochronnych na rok 2017 został opublikowany w formie komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 stycznia 2017r. w Dzenniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Dokumentacja dotycząca szczepień

Podmioty lecznicze prowadzą skrupulatnie dokumentację realizacji szczepień ochronnych więc udowodnienie przez organ administracji publicznej faktu niezaszczepienia dziecka nie będzie stanowić żadnego problemu. Zgodnie z programem szczepień noworodek w braku przeciwwskazań zdrowotnych w pierwszej dobie życia winien zostać zaszczepiony przeciwko gruźlicy oraz otrzymać pierwszą dawkę WZW-B. W tym momencie zakładana jest tzw. karta uodpornienia, w której znajdują się informacje dotyczące obowiązkowych szczepień ochronnych, innych przeprowadzonych szczepień, przeciwskazań do przeprowadzenia szczepień oraz wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. W karcie uodpornienia znajduje się rubryka, do której należy wpisać dane osoby, która sprawuje pieczę nad osobą objętą obowiązkowym szczepieniem ochronnym albo opiekuna faktycznego dziecka. Oddziały noworodkowe zobowiązane są do przekazania karty uodpornienia do placówki opieki zdrowotnej (tzn. przychodni), w której rodzic lub opiekun złożył deklarację wyboru lekarza pediatry dla dziecka. Otrzymasz również książeczkę zdrowia, w której zamieszczony jest program szczepień w wersji obowiązującej w dacie urodzenia dziecka. Podczas wizyty szczepiennej odnotowuje się fakt zaszczepienia w książeczce zdrowia podając datę wykonania szczepienia, nazwę szczepionki oraz serię szczepionki. Ważny jest również podpis osoby wykonującej szczepienie. Trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, że pracownik służby zdrowia, który wykonuje szczepienie nie dokona prawidłowej adnotacji w książeczce zdrowia jednak warto abyś zwrócił uwagę czy informacja o zaszczepieniu została zamieszczona w sposób prawidłowy. Takie sytuacje nie powinny w ogóle mieć miejsca ponieważ osoba wykonująca szczepienie, która wbrew obowiązkowi prowadzenia dokumentacji dotyczącej szczepień ochronnych nie dokonuje wpisu szczepienia lub prowadzi dokumentację medyczną w tym zakresie nierzetelnie może zostać ukarana grzywną. Dziecko zaszczepione, książeczka zdrowia uzupełniona, masz święty spokój, a co w przypadku kiedy nie zdecydujesz się wybrać ze swoim dzieckiem na wizytę szczepienną, zapewne zastanawiasz się czy organ egzekwujący obowiązek zaszczepienia a jest nim wojewoda dowie się o Twoim zaniechaniu, a jeżeli tak to w jaki sposób ? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, osoby przeprowadzające szczepienia mają obowiązek sporządzania sprawozdań ze stanu zaszczepienia i przekazywania tych informacji do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Zatem już wiesz, że nie ma praktycznie możliwości aby organy państwowe nie dowiedziały się o niezaszczepieniu dziecka. Jakie zatem grożą Ci konsekwencje ? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Kary za niezaszczepienie dziecka

Kary nakładane są w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jak już pisałam powyżej obowiązek szczepień wynika wprost z ustawy, zatem nie spodziewaj się, że otrzymasz jakąkolwiek decyzję administracyjną, nie ma bowiem potrzeby jej wydawania. Najpierw Sanepid prześle Ci upomnienie, jeżeli je zbagatelizujesz, otrzymasz tytuł wykonawczy wraz z postanowieniem Wojewody o nałożeniu grzywny celem przymuszenia z powodu uchylania się od poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Powyższe postanowienie zawiera wezwanie do uiszczenia grzywny w określonym terminie oraz wezwanie do wykonania obowiązku zaszczepienia również w terminie określonym przez organ. Jednorazowa kara grzywny nie może przekraczać 10 tyś zł. Jeżeli nie zapłacisz grzywny czeka Cię postępowanie egzekucyjne. Pamiętaj również, że samo uiszczenie grzywny również nie załatwia sprawy, masz jeszcze obowiązek udać się z dzieckiem na wizytę szczepienną. Jeżeli tego nie zrobisz przepisy zezwalają na nakładanie kary grzywny kilkakrotnie w tej samej lub nawet wyższej kwocie. Łączna suma grzywien nie może przekraczać 50 tyś zł.

Wykroczenie ?

Przepisy mające na celu przymuszenie Cię do wykonania obowiązku zaszczepienia są niewątpliwie rygorystyczne, kara grzywny z pewnością obciąży Twój budżet, ale to jeszcze nie wszystko. Uchylanie się od zaszczepienia na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną pomimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny do 1500 zł albo karą nagany. Pamiętaj aby doszło do popełnienia wykroczenia zaniechanie zaszczepienia musi dotyczyć gruźlicy lub innej choroby zakaźnej a organ administracyjny zastosował wobec Ciebie środek egzekucyjny.

Tyle na temat prawnych aspektów szczepień, zapewne jako rodzic masz więcej wątpliwości o charakterze medycznym dlatego polecam stronę Dominiki (www.mamalekarz.pl), która porusza temat szczepień z punktu widzenia lekarza.

Mam nadzieję, że mój post nie zanudził Cię za bardzo :), a być może okaże się pomocny. Jeżeli masz jakieś doświadczenia w tym temacie a chcesz się ze mną podzielić będzie mi bardzo miło. Pozdrawiam Klaudia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Roślinne warsztaty kulinarne - moje wrażenia

Dziś o prawie nie będzie ani słowa za to chcę się podzielić z Wami moimi wrażeniami z warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Dominikę Brzeską i Darię Rogowską ktore odbyły się w Warszawie w restauracji "Mech"KLIKDlaczego wzięłam udział w warsztatach ?Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się po studiach, kiedy zamieszkałam wspólnie z A. Nie było wyboru aby przetrwać musieliśmy nauczyć się gotować. Nie wiem nawet kiedy zwykłe codzienne gotowanie przerodziło się w pasję. Z czasem zaczęłam interesować się zdrowym stylem życia i tak rozpoczęłam eksperymentowanie z kuchnią roślinną. Od dawna marzyłam o udziale w warsztatach kulinarnych, spotkaniu z ludźmi, którzy podzielają moją pasję. Kiedy zobaczyłam ogłoszenie na instagramowym koncie Dominiki wiedziałam, że nie mogę zmarnować takiej okazji. Dziewczyny poznałam poprzez śledzenie ich instagramowych profili, tym bardziej ucieszyłam się, że będe mogła poznać je osobiście i nauczyć się od nich czegoś nowego o kuchni roślinnej. Prow…

Kiedy Twoje dziecko dziedziczy długi spadkowe

Pamiętacie takie wątki z filmów czy seriali kiedy główny bohater niespodziewanie dziedziczy po dalekim krewnym wielką fortunę.Praktycznie z dnia na dzień staje się niesamowicie bogaty i odtąd prowadzi spokojne i szczęśliwe życie. Niestety w prawdziwym życiu dziedziczenie nie zawsze może zakończyć się "happy endem", choć rzeczywiście często tak jest. Poniższy wpis będzie jednak poświęcony tej ciemniejszej stronie dziedziczenia, a mianowicie sytuacji gdzie spadek obejmuje wyłącznie zobowiązania finansowe. Post dedykuję wszystkim rodzicom którzy chcą uchronić swoje dziecko przed kłopotami i umożliwić mu start w dorosłe życie z czystą kartą. Podpowiem Ci jak postąpić w przypadku kiedy Twoje dziecko nabędzie spadek obciążony wyłącznie długami czy to w drodze dziedziczenia ustawowego czy testamentowego. 
Czym jest dziedziczenie ?
Moim celem nie jest robienie Ci wykładu o prawie spadkowym bo nie będe zanudzać. Muszę jednak wyjaśnić czym jest dziedziczenie aby rozprawić się raz na zaw…